کوبالین

Cobalyn

کوبالین ویتامین B12 از گروه ویتامین های B و از بزرگترین و پیچیده ترین ویتامین هاست. این ویتامین محلول در آب از مولکولهایی تشکیل شده است که حاوی کبالت بوده که در بدن انسان فعالیت زیستی دارد (اصطلاحا کوبالامین نامیده می شوند). این ویتامین در رشد ایمن سلولهای بدن بخصوص مغز استخوان و گلبولهای قرمز، متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی ها و نیز حفظ و نگهداری سلامت سیستم عصبی، قلبی و ایمنی نقش مهمی دارد. همچنین باعث بهبود عملکرد آهن و اسید فولیک در بدن می شود. کمبود این ویتامین سبب کم خونی های مگالوبلاستیک، پرنسیوز و اختلالات عصبی می گردد.

افراد با رژیم غذایی کاهش وزن و گیاهخواران احتیاج بیشتری به این ویتامین دارند. چون این ویتامین در منابع گیاهی یافت نمی شود و در منابع حیوانی چون گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می گردد. همچنین افراد سیگاری، زنان باردار و یائسه، افراد میانسال و مسن و افراد دارای سبک زندگی سخت و پر مسئولیت، احتیاج بیشتری به این ویتامین دارند.
کپسول خوراکی ویتامین B12 برند نوتراکس حاوی 1000 میکروگرم سیانوکوبالامین است که میزان صحیح و همگنی از ویتامین B12 در هر کپسول وجود دارد و مصرف آن سبب رساندن و جذب بهتر در بدن می شود.