مکمل‌ها به دو دسته مکمل‌های تغذیه‌ای و دارویی تقسیم می‌شوند که مانند هر ترکیب دیگری اگر بی‌رویه و نابجا مصرف شوند می‌توانند عوارض کوتاه مدت و یا بلند مدت خفیف و یا شدیدی داشته باشند.

طبق قوانین وزارت بهداشت، ویتامین یا مکمل غذایی فقط در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند.

بسیاری از مکمل‌ها براحتی در دسترس هستند، اما همواره باید بروشور راهنما درون جعبه را به دقت مطالعه کرد و قبل از مصرف با دکتر داروساز در داروخانه یا پزشک مشورت کرد. بعضی از مکمل‌ها با برخی داروها، از جمله داروهای ضدانعقاد خون، تداخل دارند، لذا قبل از مصرف مکمل‌ها برچسب آنرا با دقت مطالعه و حتما با پزشک یا دکتر داروساز در داروخانه مشورت نمایید.

مکمل‌ها با ترکیبات خاص خود باعث تامین نیازهای بدن و تنظیم سوخت و ساز بدن و … بدون افزایش وزن می‌گردند.

نوتراکس پریمنتا، یک فرآورده طبیعی برگرفته از شش گیاه شناخته شده نخل اره ای، پنج انگشت، خار مریم، قاشقک، تمشک قرمز و یام وحشی بوده و نقش بسزایی در تعادل هورمونی در بانوان ایفا نموده و به تنظیم سیکل نامنظم قاعدگی، کمک شایانی می‌نماید .

مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای کوبالین، کیوتن پلاس سلنیوم، کوئرس پلاس، پریمنتا و اینفلامید برای کودکان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌گردد. همچنین مصرف فرآورده ردوکسا در کودکان و نوجوانان زیر ۱۶ سال ممنوع است.

خیر، مکمل تغذیه‌ای اینفلامید علاوه بر کاهش درد مفاصل در بیماران مبتلا به آرتروز، نقش بسزایی در کاهش درد و التهاب مفاصل و همچنین بهبود وضعیت حرکتی و خشکی مفاصل در مصدومین ورزشی و سایر افرادی مبتلا به بیماری‌های مفصلی دارد.

ماده کوئرستین در مکمل کوئرس پلاس با خواص ضدالتهابی قابل توجه و همچنین قابلیت مقابله با فرآیندهای بیماری زایی ویروس کرونا(اعم از اتصال ویروس به گیرنده‌های سطح اول، ورود به سلول میزبان و تکثیر آن)، نقش کمک کننده‌ای در پیشگیری و درمان کووید-۱۹ دارد.

ویتامین B12 تنها در منابع حیوانی مانند گوشت، تخم‌مرغ و محصولات لبنی یافت می‌شود و در منابع گیاهی وجود ندارد. به همین ترتیب گیاهخواران و افراد دارای رژیم غذایی کاهش وزن، احتیاج بیشتری به مصرف مکمل‌های غذایی حاوی ب ۱۲، همچون کوبالین دارند.

مکمل تغذیه‌ای ردوکسا، فرآورده‌ای طبیعی حاوی مراتریم (Meratrim)، ترکیبی از عصاره دو گیاه(Sphaeranthusindicus و Garcinia mangostana) است که ترکیبی منحصر به فرد جهت تنظیم وزن به شمار می‌رود.

مکمل تغذیه‌ای کیوتن پلاس سلنیم، فرآورده‌ای جهت تقویت سیستم ایمنی بدن است که با دارا بودن مقادیر قابل توجهی از سلنیوم و کوآنزیم Q10، ویتامین‌های C و E، بتاکاروتن و عنصر زینک منجر به بهبود عملکرد سیستم قلبی و عروقی نیز می‌شود.

پیش از مصرف فرآورده مورد نظر، ترکیبات موجود در آن را مطالعه کرده و در صورت وجود سابقه حساسیت به مواد تشکیل دهنده، از مصرف فرآورده پرهیز گردد. همچنین در صورت پیدایش هر گونه علائم حساسیت پس از استفاده، مصرف فرآورده را قطع نموده و با پزشک تماس گرفته شود.

خیر، علاوه بر مصرف مکمل تغذیه‌ای ردوکسا برای رسیدن به وزن ایده‌آل، برخورداری از رژیم غذایی مناسب به همراه حداقل تحرک روزانه نیز مورد نیاز و ضروری است.

بله، مکمل پریمنتا فرآورده‌ای گیاهی متشکل از شش گیاه پنج انگشت(ویتکس)، نخل اره‌ای، خار مریم، قاشقک، تمشک قرمز و یام وحشی است که نقش بسزایی در تعادل هورمونی در بانوان ایفا می‌کند.

بیوفلاونوئیدهای موثر در مکمل تغذیه‌ای کوئرس پلاس به کاهش التهاب ناشی از آلرژی، حساسیت‌های فصلی، آبریزش بینی، حساسیت‌های چشمی، سوزش و خارش گلو، خارش پوست و عطسه های مکرر منجر می‌شود.