سندروم پیش از قاعدگی

بیشتر خانم‌ها با سندروم پیش از قاعدگی (PMS) آشنا هستند. سندروم پیش از قاعدگی اختلالی است که بر احساسات، سلامت جسمی و رفتار یک زن در روزهای خاصی از چرخه‌ی قاعدگی یا درست قبل از آن تاثیر می‌گذارد. سندروم پیش از قاعدگی یک بیماری بسیار شایع است. علائم آن بیش از ۹۰ درصد زنان را درگیر می‌کند.

تخمین زده می‌شود که از هر چهار زن سه نفر، حداقل یکی از علائم سندروم پیش از قاعدگی را در زندگی خود تجربه کرده است. غالبا، با تغییر سبک زندگی می‌توانیم این علائم را نادیده بگیریم و یا کاهش بدهیم.

اما گاهی اوقات، تغییرات مربوط به دوره به قدری شدید است که در توانایی و عملکرد کار، تحصیل، نحوه ارتباط با خانواده و روابط اجتماعی اختلال ایجاد می‌کند. این وضعیت، اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) است، که از هر ۱۰۰ زن ۳ تا ۵ نفر را درگیر می‌کند.

علائم سندروم پیش از قاعدگی، ۵ تا ۱۱ روز قبل ار قاعدگی شروع می‌شود و به‌طور معمول با شروع قاعدگی از بین می‌رود. جالب است بدانید که هنوز علت یا علل این سندروم، ناشناخته باقی مانده است. با این حال، بسیاری از محققان معتقدند که این امر به تغییر در سطح هورمون‌های جنسی و سطح سروتونین در ابتدای چرخه‌ی قاعدگی مربوط می‌شود.

سطح استروژن و پروژسترون در بعضی از ماه‌ها افزایش می‌یابد. افزایش این هورمون‌ها می‌تواند باعث ایجاد تغییر در خلق و خو، اضطراب و تحریک‌پذیری شود. سطح سروتونین بر خلق و خو تاثیر می‌گذارد. سروتونین یک ماده شیمیایی در مغز است که در روحیه، احساسات و افکار نقش مهمی دارد.

عوامل خطر سندورم پیش از قاعدگی

علائم سندروم پیش از قاعدگی

چرخه قاعدگی در زنان به‌طور متوسط ۲۸ روز طول می‌کشد. تخمک گذاری یا دوره آزاد شدن تخمک از تخمدان‌ها در روز ۱۴ چرخه اتفاق می‌افتد. خونریزی در روز ۲۸ چرخه رخ می‌دهد. علائم سندروم پیش از قاعدگی می‌تواند از حدود روز ۱۴ شروع شود و تا هفت روز پیش از شروع قاعدگی ادامه یابد. علائم این سندروم معمولا، خفیف تا متوسط است. تقریبا ۸۰ درصد زنان علائم خفیف، ۲۰ تا ۲۳ درصد علائم متوسط تا شدید را گزارش می‌دهند که می‌تواند برخی از جنبه‌های زندگی فرد را تحت شعاع قرار دهد. ۳ تا ۸ درصد نیز اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) را تجربه می‌کنند. شدت علائم از فردی به فرد دیگر و در هر ماه متفاوت است. علائم سندروم پیش از قاعدگی در دوران بارداری و بعد از یائسگی رخ نمی‌دهد. علائم سندروم پیش از قاعدگی شامل موارد زیر می‌شود:

درمان سندروم پیش از قاعدگی

درمان مشخص و قطعی برای سندروم پیش از قاعدگی وجود ندارد. در هر حال، می‌توانیم برای تسکین علائم خود شامل درد‌های جسمی، تغییرات خلقی و روانی و سایر علائمی که زندگی روزمره را تحت تاثیر می‌گذارد، گام‌های مهم و اساسی برداریم. چنانچه سندروم پیش از قاعدگی خفیف تا متوسط دارید، گزینه‌های درمانی می‌تواند شامل:

پریمنتا و کاهش نشانه‌های PMS

مکمل تغذیه‌ای پریمنتا، فرآورده‌ای طبیعی و حاوی شش گیاه شناخته شده نخل اره‌ای، پنج انگشت، خار مریم، قاشقک، تمشک قرمز و یام وحشی است. ترکیبات موجود در پریمنتا با فوایدی همچون کاهش اضطراب، سردرد، گرفتگی عضلات و افسردگی علاوه بر بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی، به تنظیم سیکل نامنظم قاعدگی و کاهش علائم یائسگی بانوان کمک می‌کند. این مکمل نقش پررنگی در حفظ تعادل هورمونی در بانوان ایفا می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این مکمل غذایی به محصول پریمنتا در وب سایت نوتراکس مراجعه کنید.